Kariolka - 2014-04-24 22:50:17

Cytologia - kiedy i jak się ją wykonuje? Co ile należy robić badanie cytologiczne?
Cytologia to jedno z podstawowych badań, jakie powinna wykonać kobieta po osiągnięciu dojrzałości płciowej lub po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Kiedy trzeba zrobić cytologię? Jak się robi cytologię, na czym polega badanie cytologiczne? Czy każda kobieta powinna wykonać cytologię?

Cytologia, a właściwie badanie cytologiczne jest w stanie wykryć zmiany nowotworowe w szyjce macicy u kobiety nawet w początkującej fazie. W wielu przypadkach może uratować kobiecie życie.
Kiedy wykonać cytologię?
Badania cytologiczne, powinno się ją wykonywać przez całe życie, bez względu na wiek. Przed 30-tym rokiem życia co 2 lata, potem co rok (nawet po menopauzie). Cytologię po raz pierwszy powinno przeprowadzić się do 3 lat po rozpoczęciu współżycia, natomiast u dziewczyn, które są dziewicami do 25-ego roku życia. Na badanie cytologiczne najlepiej zapisać się na kilka dni po okresie, ale nie później niż na tydzień przed kolejną menstruacją.
Na czym polega badanie cytologiczne?
Podczas badania cytologicznego ginekolog pobiera specjalną szczoteczką z szyjki macicy wymaz. Znajduje się na nim złuszczony nabłonek, który potem ginekolog ogląda pod mikroskopem. Na wyniki cytologii czeka się około 4 dni. W ten sposób można wykryć wszystkie zmiany w szyjce macicy: od stanu zapalnego po raka. Na wydruku z cytologii podaje się grupę (to starsza metoda analizy cytologii):

I - wszystko w porządku ,
II - niewielki stan zapalny,
III - wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek, więc konieczne będą dodatkowe badania,
IV i V- potwierdzają już istnienie zmian nowotworowych.

Obecnie jest wykorzystywana do badań nowa forma cytologii, tzw. jednowarstwowa, która w porównaniu z tradycyjną jest bardziej precyzyjna. W trakcie analizy ocenia się jednocześnie czy kobieta zarażona jest wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który jest przyczyną raka szyjki macicy.
Jak często robić cytologię?
Przez pierwsze dwa lata zaleca się badanie cytologiczne raz do roku. Jeśli wynik jest prawidłowy, kolejne badania wystarczy robić co dwa - trzy lata. W przypadku wyniku nieprawidłowego lub jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka, lekarz zaleci częstsze badania.

Razem z pierwszą cytologią można zrobić test HPV, który pozwala na wykrycie odmiany wirusa wywołującego raka szyjki macicy. Jeśli test będzie pozytywny, trzeba zrobić kolposkopię, dzięki której lekarz może ocenić zmiany narządów rodnych.
Kiedy można przestać robić cytologię?
Jeśli trzy kolejne badania cytologiczne były prawidłowe, a przez ostatnie 10 lat w badaniu ginekologicznym nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, cytologię można ewentualnie zakończyć w wieku 65-70 lat, jednak jest to osobista decyzja każdej kobiety podjęta po konsultacji z ginekologiem.

http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/choroby … 49966.html

www.lekkapiechota.pun.pl www.mysticarmy.pun.pl www.woso.pun.pl www.chaotic-game.pun.pl www.tmnt.pun.pl