Kariolka - 2014-10-04 10:10:42

usg wykrywa torbiele jajników

Torbiele jajników mają wielkość śliwki, ale bywa, że i pomarańczy. Wypełnione są płynem lub zgrubiałą tkanką. Zazwyczaj torbiel jajnika tworzy się na skutek zaburzeń hormonalnych. Cysty jajników trzeba obserwować, ponieważ mogą być groźne.

Jajniki odgrywają w organizmie kobiety ogromną rolę - warunkują jej płodność. W jajnikach bowiem dojrzewają komórki jajowe, a także wytwarzane są żeńskie hormony płciowe: estrogeny i progesteron, które odpowiadają za zmiany związane z cyklem miesiączkowym i utrzymaniem ciąży.  W nich też produkowana jest pewna ilość androgenów - hormonów mających wpływ m.in. na libido. Gdy jajniki nie funkcjonują prawidłowo, zwykle objawia się to zaburzeniami miesiączkowania. Jednak nie zawsze tak jest - bywa, że zmiany, jak np. torbiele jajników długo nie dają żadnych dolegliwości.

Wśród torbieli, które mogą pojawić się zarówno u nastolatek, jak i dojrzałych kobiet najczęściej spotykane są torbiele czynnościowe, endometrialne, dermatoidalne i okołojajnikowe. Zwykle są one zmianami łagodnymi.

Torbiel jajnika - sygnały ostrzegawcze
Niewielkie torbiele z reguły nie powodują dolegliwości. Duże mogą być przyczyną bólów brzucha lub bolesności podczas współżycia.


Torbiel jajnika - diagnoza i leczenie
Torbiele wykrywa się podczas przezpochwowego badania USG. W przypadku podejrzanej zmiany wykonuje się badania hormonalne, czasem też badanie tzw. markerów nowotworowych (CA 125 i CA 199) i biopsje. Niewielkie torbiele zwykle się obserwuje, bo takie zmiany często wchłaniają się samoistnie. Niekiedy stosuje się tabletki antykoncepcyjne lub antybiotyki. Gdy torbiel jest duża, istnieje ryzyko jej pęknięcia albo skręcenia – trzeba ją usunąć chirurgicznie.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/c … 38057.html

www.lekkapiechota.pun.pl www.chaotic-game.pun.pl www.tmnt.pun.pl www.woso.pun.pl www.mysticarmy.pun.pl