Kariolka - 2013-12-16 14:38:02

Pokonaj strach i się przebadaj

Rak piersi może być tylko epizodem w naszym życiu. Nie musi nas wcale tego życia pozbawić. Jest tylko jeden warunek: trzeba go wykryć wcześnie. I dlatego warto badać piersi.
Katarzyna ma 54 lata. Od trzynastu systematycznie chodzi na badania mammograficzne.

- Po ostatnim zaproszono mnie na konsultacje do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Golęcinie – mówi szczecinianka - Coś z moją prawą piersią było nie tak. Ale ani ultrasonografia, ani pierwsza biopsja nie wykazały, że to nowotwór.

Lekarze zadecydowali jednak, że biopsję trzeba powtórzyć. Wynik był pozytywny.


- Poczułam się, jakby ktoś uderzył mnie w głowę. Szok! I zaraz myśli, że to niesprawiedliwe, że przecież o siebie dbałam, badałam się systematycznie… Strasznie się miotałam - wspomina Katarzyna. - A później dotarło do mnie: głupia, to właśnie dlatego masz szansę się wyleczyć. Starałam się nie poddawać i wierzyć, że to się dla mnie dobrze skończy.

Guz, a właściwie malutki niewyczuwalny nawet ręką guzek, usunięto szybko. Lekarze stwierdzili, że nie ma przerzutów i pierś ocalała.

- Jeszcze tylko radioterapia i wracam do pracy – mówi Katarzyna. Szczecinianka pracuje w biurze. Teraz obiecała sobie, że będzie wyganiać na badania wszystkie koleżanki z firmy. - Trochę dokucza mi ból po wycięciu węzłów chłonnych pod ręką, ale to przecież minie. Nie wiem, jak mam dziękować lekarzowi, który przed laty poradził mi, bym systematycznie robiła mammografię i cytologię.

Takie rady słyszy od swoich lekarzy większość pacjentek. Katarzyna była jednak jedną z tych, które ich posłuchały.

Sprawdź, jak należy badać swoje piersi!


Dr Małgorzata Foszczyńska-Kłoda, zachodniopomorski konsultant do spraw onkologii klinicznej i lekarz z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii podkreśla, że ogromnie ważne jest to, aby kobieta samodzielnie kontrolowała swoje piersi.

- Oprócz samobadania jest jeszcze badanie mammograficzne i ultrasonografia piersi. Warto, by kobiety korzystały z takich badań - zachęca dr Foszczyńska-Kłoda. - Powinno się je wykonywać w placówkach, które prowadzą ich dużo, bo wtedy w wykrywaniu nowotworu mają większe doświadczenie, a więc i wyniki są bardziej wiarygodne. Stuprocentowej pewności, że kobieta nie ma raka, żadne badania jednak nie dają. Gdy kobietę coś niepokoi, powinna przebadać się jeszcze raz.
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi … index.html

www.chaotic-game.pun.pl www.woso.pun.pl www.tmnt.pun.pl www.lekkapiechota.pun.pl www.wlokniarzlesna.pun.pl