Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2013-12-16 13:59:38

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

kobiece nowotwory - słowniczek pojęć

Walka z kobiecymi nowotworami: gdzie znaleźć pomoc i wsparcie?


Wynik badania przesiewowego szyjki macicy oznaczający atypowe zmiany nabłonka płaskiego o nieokreślonym stopniu złośliwości. Rozpoznanie takie może się odnosić do różnego rodzaju zmian, których klasyfikacja cytologiczna jest niemożliwa. Na ogół jednak oznacza niewielkie ryzyko rozwinięcia się inwazyjnej postaci raka.

Biopsja
Pobranie do badania mikroskopowego fragmentu tkanki guza. Patolog porównuje tę próbkę z prawidłowymi komórkami danego narządu i stwierdza, czy otaczająca tkanka została zaatakowana. Obejrzawszy pobliskie węzły chłonne, sprawdza, czy pojedyncze komórki nie oderwały się od guza i nie zaczęły się rozrastać w węzłach chłonnych.

Brachyterapia
Miejscowa forma radioterapii. Źródła promieniowania umieszczane są wewnątrz lub w bezpośredniej okolicy guza. Zmienione obszary wystawione są tym samym na wysoką dawkę promieniowania, podczas gdy otaczająca zdrowa tkanka jest w mniejszym stopniu narażona na promieniowanie.

BRCA1
Mutacja odpowiedzialna za wystąpienie w grupie nosicielek podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi (ok. 60%) i raka jajnika (ok. 40%)

BRCA2

Mutacja odpowiedzialna za wystąpienie w grupie nosicielek podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi (ok. 50%) i raka jajnika (ok. 20%). Ponadto wystąpienie powyższej mutacji zwiększa ponad 200-krotnie ryzyko wystąpienia raka piersi u mężczyzn.

CIN

Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (ang. Cervical Intraepithelial Neoplasia) to określenie wyniku histologicznego wskazującego na obecność zmian przedrakowych szyjki macicy. CIN I oznacza dysplazję małego stopnia, CIN II średniego stopnia, a CIN III dysplazję dużego stopnia lub raka przedinwazyjnego. W niektórych krajach dysplazja CIN II uważana jest za zmianę z dużym prawdopodobieństwem prowadzącą do zmian rakowych (analizowana wraz z CIN III), w innych klasyfikowana łącznie z CIN I.

CIS
Rak przedinwazyjny (ang. carcinoma in situ). Tradycyjne określenie odpowiadające obecnie dysplazji CIN III.
Dysplazja

Nadmierny wzrost komórek, które pod względem struktury i funkcjonowania różnią się od prawidłowej komórki.

Nowotworzenie to rozrost komórek poza ich zwykły obszar występowania. Takie komórki mogą być złośliwe lub niezłośliwe. Nadmierny rozrost komórek niezłośliwych jest wyraźnie zróżnicowany. Mają one wygląd podobny do prawidłowych komórek tego samego narządu. Zazwyczaj podlegają one powolnemu podziałowi i często ich występowanie ogranicza się do określonego obszaru. Nie atakują otaczającej je tkanki ani nie są przenoszone na inne części organizmu. Cysta łagodna może stanowić przykład nowotworu niezłośliwego.

Guz
Zmieniona chorobowo tkanka powstała w wyniku niekontrolowanego namnażania i wzrostu komórek. Guzy dzielimy na łagodne i złośliwe.

Guz złośliwy
Jest spowodowany nadmiernym wzrostem komórek, które często wyglądają bardzo odmiennie od prawidłowych komórek danego organu. Komórki mogą wyglądać na niedojrzałe, podlegać szybkim podziałom i rozrastać się w mniej zorganizowany sposób. Mogą występować poza określonym obszarem i atakować otaczającą je tkankę. Mogą także migrować w odległe części organizmu. Niektóre z nich mogą przeżyć i rozpocząć podziały w nowym miejscu.

Hiperplazja
Oznacza zwiększoną liczbę komórek w danym miejscu organizmu. Jest to prawidłowe w trakcie zrastania się złamanej kości lub po zabiegu chirurgicznym. Komórki rosną i dzielą się w przyspieszonym tempie aż do zrośnięcia się kości lub zagojenia rany. Wówczas rozrost spowalnia się, osiągając zwykłe tempo. Komórki rozrastają się w ustalonym porządku i można je z łatwością zidentyfikować (są bardzo zróżnicowane). Wyglądają i zachowują się tak samo jak prawidłowe komórki.

Histerektomia
Zabieg operacyjny polegający na usunięciu macicy, na ogół wraz z szyjką. Jeśli zmiany nowotworowe obejmują także okoliczne narządy, w ramach histerektomii usuwane są dodatkowo otaczające tkanki i narządy (histerektomia radykalna).

HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego (ang. Human papillomavirus).

HSIL
Zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (ang. high-grade squamous intraepithelial lesion). Wynik cytologiczny rozmazu z szyjki macicy wykazujący obecność dysplazji od umiarkowanej do ciężkiej.

Iloraz szans

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w grupie ryzyka, dzielone przez prawdopodobieństwo w grupie kontrolnej. Iloraz wyższy niż 1,0 oznacza podwyższone ryzyko związane z daną czynnością czy zdarzeniem.

Kolposkopia
Badanie diagnostyczne, w czasie którego wykwalifikowany kolposkopista dokonuje wizualnej oceny szyjki macicy, wykorzystując kwas octowy lub płyn Lugola w celu uwidocznienia zmian komórkowych.

LSIL

Zmiany śródnabłonkowe małego stopnia (ang. low-grade squamous intraepithelial lesion). Wynik cytologiczny rozmazu z szyjki macicy wykazujący zakażenie wirusem HPV. Równoważny z histologicznym rozpoznaniem CIN I, zmiany LSIL mogą także obejmować koilocytozę.

Przeciwciało
Immunoglobulina wytwarzana przez komórki plazmatyczne, stanowiąca istotny element mechanizmu obronnego wykorzystywanego przez organizm do walki z wnikającymi patogenami (np. wirusami, bakteriami). Przeciwciało rozpoznaje określone obce antygeny i oznacza je do eliminacji lub samodzielnie je niszczy.

Przerzut
To rozprzestrzenienie się komórek nowotworowych na odległy organ. Komórki nowotworowe, które się oderwały i rozpoczęły wędrówkę naczyniami krwionośnymi bądź limfatycznymi, nie są przeważnie w stanie wytrzymać ciśnienia krwi ani pokonać systemu obronnego organizmu. Sporadycznie umiejscawiają się tam, gdzie ciśnienie krwi jest niskie, a krew płynie powoli. W takim miejscu może następować ich wzrost.

Receptor
To element systemu komunikacji komórki. Receptorami są cząsteczki białka występujące na powierzchni każdej komórki. Spełniają rolę specjalnych czujników, które umożliwiają komórce kontaktowanie się z otoczeniem oraz reagowanie na bodźce. Receptory jednym końcem zanurzone są wewnątrz komórki, przechodzą poprzez warstwę błony komórkowej i wystają na zewnątrz komórki. Receptory są odpowiedzialne za przekazywanie do wnętrza komórki różnych sygnałów, związanych z funkcjonowaniem i kontrolą wzrostu lub podziału komórki. Określone komórki wyposażone są w odpowiednie receptory, które przechwytują wytworzone tylko dla tych receptorów sygnały. Komórka pozbawiona danego receptora nie rozpoznaje przesyłanego do niej sygnału.

Receptor HER2
Skrót od „human epidermal growth factor receptor 2" - receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2. Receptor HER2 znajduje się na powierzchni komórki i jest wytwarzany przez gen HER2, który znajduje się w jej wnętrzu, w jądrze komórkowym. Receptor HER2 jest białkiem odpowiedzialnym za wzrost i podział komórek, przechwytując krążące w organizmie informacje o wzroście (czynnik wzrostu), daje komórce sygnał do podziału.

Transformacja nowotworowa
Przekształcenie prawidłowej komórki w komórkę nowotworową, które jest wynikiem nagromadzenia się uszkodzeń materiału genetycznego komórki.

Wynik fałszywie ujemny
Wynik badania błędnie informujący o braku zmian patologicznych. W kontekście raka szyjki macicy, fałszywie ujemny wynik badania przesiewowego szyjki macicy to wynik opisany jako prawidłowy (bez zmian) w sytuacji faktycznej obecności zmienionych komórek w obrębie szyjki macicy. Najczęstszą przyczyną wyników fałszywie ujemnych jest brak zmienionych komórek w pobranym rozmazie, może się tak zdarzyć szczególnie wtedy, gdy zmiany zlokalizowane są głęboko w obrębie szyjki lub wśród komórek podstawnych nabłonka. Jest to szczególnie częste w przypadku raka gruczołowego i jego prekursorów.

Wynik fałszywie dodatni
Wynik badania błędnie informujący o występowaniu zmian patologicznych. W kontekście raka szyjki macicy, fałszywie dodatni wynik badania przesiewowego szyjki macicy to wynik uznany za nieprawidłowy, w sytuacji braku patologicznych komórek w obrębie szyjki macicy. Czynniki mogące prowadzić do takiego nieprawidłowego odczytu badania to np.drożdżyce oraz niedawno odbyty stosunek płciowy mogące wpływać na wygląd komórek.

http://www.ofeminin.pl/dolegliwosci-cho … 42993.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.acyl.pun.pl www.desinemt2.pun.pl www.txcrashday.pun.pl www.malow.pun.pl www.flyff.pun.pl