Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2013-12-17 22:10:24

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

życie intymne po usunięciu macicy

Dość często problemy ze współżyciem wynikają z choroby, która jest wskazaniem do histerektomii. W tych sytuacjach po operacji dochodzi do poprawy jakości życia seksualnego, gdyż została usunięta przyczyna kłopotów w tym zakresie. Jednak nie wszystko po zabiegu jest takie samo. Kobietę może zaskoczyć brak odczuwanych w czasie orgazmu skurczów macicy. Jest to naturalnym efektem usunięcia tego narządu. Dla większości kobiet histerektomia nie wiąże się jednak ze zmniejszeniem satysfakcji ze współżycia.

Od operacji przezpochwowego usunięcia macicy do czasu całkowitego zagojenia ran pooperacyjnych mija najczęściej około 6 tygodni. Warto więc poczekać około 3 tygodni, zanim zdecydujemy się na powrót do aktywności seksualnej. Pierwsze stosunki mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, jednak dolegliwości te z czasem ustępują.

U niektórych kobiet, oprócz histerektomii, czasami trzeba też usunąć jajniki. Po tego typu procedurze konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych. Jeśli terapia ta nie jest odpowiednio prowadzona, dochodzi do spadku libido, czyli po prostu ochoty na seks. Może się pojawić również suchość pochwy, która wywołuje nieprzyjemne uczucie tarcia podczas współżycia. Pomogą wtedy lubrykanty, czyli środki dostępne w aptekach bez recepty, które sztucznie nawilżają śluzówki pochwy.
W szczególnych sytuacjach usunięcie macicy wiąże się z koniecznością skrócenia pochwy. Wywołuje to pewne problemy, z którymi można sobie poradzić poprzez odpowiednią pozycję seksualną. Najlepszym rozwiązaniem jest pozycja, kiedy kobieta znajduje się na górze partnera, może wówczas kontrolować głębokość i kąt penetracji.

Problem z powrotem do życia seksualnego po histerektomii najczęściej nie wynika ze zmian w anatomii, ale z braku pogodzenia się z nową sytuacją, która bywa interpretowana jako utrata kobiecości. Należy pamiętać, że kobiecość to przede wszystkim osobowość, więc żaden zabieg chirurgiczny nie może nikogo jej pozbawić.

Autor: Lekarz Anna Gąsiewska

http://kobieta-i-zdrowie.wieszjak.polki … ualne.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#2 2013-12-17 22:23:20

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: życie intymne po usunięciu macicy

Usunięcie macicy nie wyklucza nikogo z życia rodzinnego czy płciowego. Jednak utrata organu stanowiącego symbol kobiecości oraz możliwość prokreacji niesie ze sobą problemy natury psychologicznej i zdrowotnej, które nie powinny być lekceważone.

Usunięcie macicy to na tyle poważna ingerencja w nasze ciało, że nie powinniśmy wykonywać jej zbyt pochopnie. Zanim zdecydujemy się na histerektomię, dowiedzmy się od lekarza, dlaczego operacja musi być przeprowadzona i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Można też zasięgnąć opinii co do konieczności i zakresu zabiegu u innych ginekologów. Przed operacją lekarz powinien poinformować obowiązkowo pacjentkę o ewentualnych skutkach ubocznych. W wyniku histerektomii usunięty zostanie bowiem organ płciowy odpowiedzialny za unerwienie dużej części organizmu i wewnętrzną gospodarkę hormonalną.

Usunięcie macicy - czego boją się kobiety?

Najczęstsze pytania, jakie zadają sobie kobiety zamierzające poddać się usunięciu macicy, dotyczą tego, czy po zabiegu będą mogły odczuwać satysfakcję seksualną. Za operacją przemawia jednak fakt, że trudno o udane życie seksualne, jeśli wcześniej kobieta narzekała na np. częste krwawienia czy bóle podbrzusza. Gdy te dolegliwości – na skutek histerektomii – znikną, może okazać się, że nasze relacje intymne nie tyle ulegną pogorszeniu, co poprawie. Poza tym u większości kobiet za odczuwanie bodźców seksualnych odpowiedzialne są czynniki psychiczne, zewnętrzne narządy płciowe (łechtaczka) oraz pochwa – macica pełni rolę drugorzędną. Mimo wszystko po operacji zaskoczyć nas może brak charakterystycznych skurczów w czasie orgazmów. Wynika to z faktu, że właśnie usunięty został organ za nie odpowiadający.

Negatywne skutki usunięcia macicy

To jednak tylko jedna strona medalu – niestety, zdarzają się przypadki, kiedy w wyniku operacji kobiety tracą ochotę na seks. Dużą rolę odgrywa tu zakres zabiegu, a mianowicie - czy usuwamy macicę razem z przydatkami, czy też nie. Usunięcie jajników powoduje wcześniejszą menopauzę (różniącą się nieco od menopauzy naturalnej) i spadek hormonów płciowych - zarówno żeńskich, jak i męskich, które odpowiadają za libido. Ich brak może znacząco zmniejszyć potrzebę aktywności seksualnej. Wówczas konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych (czyli zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej).

Oprócz zmiany sposobu, w jaki większość kobiet odczuwa orgazm (wspomniane skurcze), kobiety narzekać mogą także na suchość pochwy. Jeśli pojawi się ona w wyniku operacji, zaopatrzyć się należy w lubrykanty, które nawilżą śluzówki. Jako że macica odpowiada za splot licznych sieci nerwowych, zmniejszyć się może odczuwalność bodźców seksualnych także w łechtaczce, wargach sromowych, pochwie (w rzadkich przypadkach uszkodzenia nerwów dotyczyć mogą drętwienia w nogach, nerwobóli czy mrowienia). Wiele kobiet uskarża się również na to, że usunięcie macicy zmieniło sylwetkę ich ciała. To wszystko może - choć nie musi - prowadzić do depresji. Spadające poczucie własnej atrakcyjności czy kobiecości nie pomaga w odzyskaniu sprawności fizycznej po operacji i chęci na aktywność seksualną.

Życie seksualne po operacji – kiedy można zacząć?

Jeśli operacja usunięcia macicy odbyła się drogą przezpochwową, należy – jak po każdej operacji – zaczekać około 1,5 miesiąca, by zagoiły się rany. Pamiętać należy, że pierwsze stosunki płciowe wiązać się mogą z bólem bądź uczuciem dyskomfortu.

Niezależnie od skutków, zabieg likwiduje chorobę, nie kobiecość, a w wielu przypadkach może uratować nam życie. Dlatego najlepszym wyjściem jest szczegółowe zapoznanie się z jego konsekwencjami i – najlepiej wspólna z lekarzem – ocena tego, jak powinna zostać przeprowadzona operacja.

źródło: http://www.medme.pl/artykuly/usuniecie- … 125,1.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#3 2013-12-17 22:37:57

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: życie intymne po usunięciu macicy

Seksualność kobiety po chorobie
Dla większości kobiet operacja ginekologiczna wiąże się nie tylko z głębokim przeżyciem związanym z ingerencją chirurgiczną, ale również z obawą co do długofalowych efektów operacji wpływających na życie seksualne.

Utrata organu, będącego dla każdej kobiety symbolem kobiecości, oddziałuje na samoocenę i prowadzi do zmiany w sposobie postrzegania własnego ciała. Może to powodować lęk, zaburzenia nastroju, a także powstawanie wątpliwości związanych z wpływem operacji na związek partnerski.

Kiedy powraca ochota na seks i kiedy można się zacząć kochać?
Możliwe jest, że Twój stan emocjonalny i fizyczny będzie z początku zakłócał i uniemożliwiał życie seksualne. Jednak spadek libido w pierwszym okresie po operacji nie oznacza, że ochota na seks nigdy nie powróci. Większość kobiet czuje znaczne wyczerpanie i zmęczenie przez pierwsze tygodnie po zabiegu chirurgicznym, ale gdy tylko upłynie czas potrzebny na rekonwalescencję i zaczyna powracać energia, zainteresowanie seksem powraca.

Lekarze zalecają odczekać od 4 do 8 tygodni przed powrotem do aktywności seksualnej . Po upływie odpowiedniego czasu stosunek seksualny nie powinien wywoływać bólu czy dyskomfortu.

Ból podczas stosunku – co robić?
Zdarza się jednak, że mimo upłynięcia zaleconego czasu może minąć kolejnych parę miesięcy, zanim zaczniesz ponownie odczuwać pełną przyjemność płynącą z seksu. Może to być spowodowane na przykład bólem w podbrzuszu czy też skurczeniem się pochwy. Nieprzyjemny stosunek często także powodowany jest suchością pochwy, który z kolei wynika z niedoboru estrogenu. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do bolesności stosunku i zakłócić chęć do współżycia.

A oto sposoby, które mogą przyczynić się do zwiększenia przyjemności odczuwalnej podczas stosunku:

używanie wszelkiego rodzaju lubrykantów: olejków, kremów, globulek, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia,
wydłużenie i spowolnienie stymulacji,
taniec lub innego rodzaju ruch pozwalający na fizyczne rozruszanie okolic miednicy przed stosunkiem,
wypróbowanie odpowiedniej pozycji, w której to kobieta będzie kontrolowała głębokość penetracji,
konsultacja z seksuologiem.

http://kobieta-i-zdrowie.wieszjak.polki … ienia.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.malow.pun.pl www.txcrashday.pun.pl www.desinemt2.pun.pl www.acyl.pun.pl www.pokeland.pun.pl