Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2013-12-16 16:31:02

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

kobieta po 40-stce :)

Badania profilaktyczne kobiet po 40 rż. - bilans czterdziestolatki

Jeśli skończyłaś 40 lat, pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych:
Morfologia - WBC od 4700 do 10800, RBC od 4 200 000 do 5 400 000, Hematokryt 37-47%, poziom hemoglobiny 12-16g/dl. Jeżeli kobieta bierze doustne środki antykoncepcyjne powinna mieć także zrobione tzw. próby wątrobowe OB - norma do 12 mm/h.
Poziom glukozy - norma to 70-110mg%.
Profil lipidowy - nie powinien przekraczać 200 mg w 100 ml osocza (5,2mmol/l), HDL 40-80 mg/dl. LDL nie wyższy niż 135 mg/dl.
Analiza moczu - raz w roku, jeżeli nic nie dolega. Gdy pojawią się bóle przy oddawaniu moczu lub krew (poza okresem miesiączkowania) trzeba iść do lekarza.
Badania ginekologiczne - raz w roku. Do natychmiastowej wizyty powinny skłonić krwawienia między miesiączkami, upławy, zanik miesiączki, swędzenie i bóle.
Badania cytologiczne - raz w roku, by wykryć wszystkie zmiany (np. raka) i zacząć skuteczną terapię.
USG piersi - panie, których krewne miały raka piersi, muszą robić co pół roku.
USG narządów rodnych - co pół roku, gdy w rodzinie były przypadki raka jajnika, choroby, która nie daje żadnych objawów.
Mammografia - panie po 45. roku życia co 12 miesięcy, jako uzupełnienie badania USG (pokazuje zupełnie inne zmiany w piersiach).

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s … 33937.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#2 2013-12-16 16:31:53

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: kobieta po 40-stce :)

Starzenie wcale nie zaczyna się po czterdziestce. To proces, który trwa od chwili przyjścia na świat. Starzejemy się, bo żyjemy. Ale w zależności od tego, jak żyjemy, dzieje się to wolniej lub szybciej. Możemy dyktować tempo, w jakim tyka nasz biologiczny zegar. Trybem życia możemy oszukać nawet dziedziczną skłonność do chorób.

Większości zmian, jakie zachodzą w organizmie, nie zauważamy, bo nie mają istotnego wpływu na nasze samopoczucie i wygląd. Ale one zachodzą. Oto, co dzieje się w naszym ciele.

Zdrowie po czterdziestce - najlepsze lata dla mózgu
Pomiędzy 20. a 80. rokiem życia ciężar mózgu maleje o 5 proc. To efekt zaniku komórek nerwowych, które w różnym tempie giną w różnych obszarach mózgu.
Ale, jak dowodzą najnowsze badania, tracąc część komórek, mózg rekompensuje to sobie, zwiększając liczbę połączeń nerwowych między nimi, ma też więcej połączeń między półkulami. Dlatego z wiekiem nasze szare komórki pracują coraz lepiej - nawet piędziesięciolatkowie najlepsze lata pracy twórczej i intelektualnej mogą mieć wciąż przed sobą.
Ale by tak się stało, umysł trzeba ćwiczyć. Bez nowych bodźców, bez treningu straci sprawność tak samo jak nieużywane mięśnie. To tłumaczy sukcesy Marii Skłodowskiej-Curie, Freuda czy Picassa, którzy swoich największych osiągnięć dokonali w drugiej połowie życia.
Sprawność mózgu łatwiej utrzymać, dodając do wysiłku umysłowego, stały wysiłek związany z używaniem wielu mięśni. Zapewni to szybszy przepływ krwi przez mózg, lepsze oczyszczanie go z odpadowych produktów przemiany materii oraz lepsze odżywienie.
Ponieważ w przeciwieństwie do ludzi młodych, osoby starsze używają obu półkul równocześnie, łatwiej łączą wiedzę i uczucia. Łagodnieje im charakter, stają się wyrozumialsi i cierpliwsi.

Zdrowie po czterdziestce - serce pod szczególną ochroną
Nasz układ krwionośny jest wrażliwy na upływ czasu. Serce stopniowo zmniejsza częstość uderzeń i ilość przetaczanej krwi. To skutek pogrubienia, a więc mniejszej elastyczności lewej komory serca.
Krew przepływa przez tętnice i żyły z coraz większym trudem, bo odkładają się w nich tzw. złogi cholesterolowe. Tkanki otrzymują mniej tlenu, co powoduje, że nerwy są gorzej odżywione, a mięśnie wolniej budzą się do pracy. Dlatego nawet drobne prace wykonujemy z większym trudem.
Ponieważ szwankuje cały układ krążenia, mięśniom brakuje pożywienia dostarczanego razem z krwią i stają się mniej kurczliwe. Tym samym wiotczeją i zmniejszają swoją masę, a ich miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa, która nadaje sylwetce coraz mniej atrakcyjny wygląd. Ale gdy regularnie ćwiczymy i chodzimy na spacery, mięśnie mogą pozostać w dobrej formie przez dziesiątki lat.
To również wynik nieco wolniej działającego układu pokarmowego. Słabnie perystaltyka jelit, zaczynamy mieć kłopoty z trawieniem. Spowolniona przemiana materii sprawia, że potrzebujemy coraz mniej kalorii. Z tego powodu jeszcze przed czterdziestką łapiemy trochę zbędnych kilogramów.
Lata eksploatacji lepiej wytrzymują płuca, mimo że ciągle są atakowane przez wirusy, bakterie, zanieczyszczone powietrze. O dziwo, choć mają delikatną budowę, wytrzymują te ataki. Około 40. roku życia ich pojemność zmniejsza się o około 10 proc. Nie pozostaje to bez wpływu na pracę całego organizmu. Źle odżywione tkanki z czasem słabną i przy wysiłku fizycznym pojawia się zadyszka.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s … 33517.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#3 2014-01-02 16:43:51

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: kobieta po 40-stce :)

Uderzenia gorąca - objawy


Prawdopodobne

Menopauza

Menopauza wiąże się ze spadkiem poziomu estrogenu we krwi i oznacza koniec okresu płodności. Średnim wiekiem rozpoczęcia menopauzy jest 51 lat, choć bywa on różny. Oprócz uderzeń gorąca występują też inne objawy:

    ●        Nieregularne okresy o zmiennej obfitości, które w końcu całkowicie ustają.
    ●        Skóra pochwy staje się cieńsza i suchsza (patrz zanikowe zapalenie pochwy).
    ●        W rejonie genitaliów i piersi następuje zanik tkanek zależnych od estrogenu, przez co może dochodzić m.in. do popuszczania moczu (patrz wysiłkowe nietrzymanie moczu) oraz wypadania macicy.
    ●        Występuje osłabienie kości, prowadzące do osteoporozy i wzrostu ryzyka złamań.

Niektóre z cech towarzyszących często menopauzie są bardziej kontrowersyjne. Prawdopodobnie odzwierciedlają procesy osobistego przystosowania się do tego znaczącego przełomu w życiu kobiety:

    ●        Utrata popędu seksualnego.
    ●        Depresja.
    ●        Drażliwość.

Uderzenia gorąca występują mniej więcej przez dwa lata, ale niestety niektóre panie doświadczają ich dłużej. Nie jest to objaw chorobowy.

Dla niektórych kobiet menopauza jest ulgą z powodu końca miesiączek, dla innych powodem załamania emocjonalnego – poczucia, że rozpoczyna się starość. Reakcja większości pań leży gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami i w dużym stopniu zależy od wsparcia ze strony partnera i rodziny, jak również od poczucia własnej wartości.

Ogólnie mówiąc, 80 proc. kobiet radzi sobie bez interwencji medycznej. Dla innych na skuteczne łagodzenie objawów menopauzy pozwala hormonalna terapia uzupełniająca (HTU), dając ulgę od uderzeń gorąca i suchości pochwy oraz spowalniając rozwój osteoporozy. Bardziej wątpliwe jest, czy łagodzi też objawy psychiczne. Decyzja o HTU wymaga szczegółowej rozmowy z lekarzem na temat prawdopodobnych korzyści w zestawieniu z niepożądanymi skutkami ubocznymi, takimi jak wzrost ryzyka raka piersi w przypadku długoterminowej HTU. Panie, którym zależy głównie na zmniejszeniu ryzyka osteoporozy, mogą stosować inne metody niż HTU.

Dobre efekty dają też powszechnie stosowane terapie alternatywne lub komplementarne.


Możliwe

Nadczynność tarczycy

(hyperthyroidism)

Do symptomów zaliczamy:

    ●        Nadmierne pocenie się, utratę wagi, zwiększony apetyt.
    ●        Brak tolerancji na ciepło.
    ●        Drżenie dłoni.
    ●        Stale przyśpieszony puls, możliwe kołatanie serca.
    ●        W pewnych przypadkach wytrzeszcz oczu.


Uporczywe gorączki lub pocenie się

Istnieje wiele możliwych przyczyn takich stanów. Są one opisane dokładniej w innych miejscach książki. Czujność mogą wzbudzić takie okoliczności jak:

    ●        Uderzenia gorąca w trakcie przebiegającej gorączki.
    ●        Nagle pojawiające się uderzenia gorąca w okresie, gdy nadal masz normalne i regularne miesiączki.
    ●        Zlewne poty w nocy.
    ●        Stan ogólnego rozbicia, utrata wagi.
    ●        Pojawienie się objawów po podróży zagranicznej do obszarów, w których istnieje ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi, np. malarią.
    ●        Ryzyko zawodowe, np. praca socjalna, częsty kontakt z chorymi.
    ●        Powiększenie węzłów chłonnych.


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lotsa.pun.pl www.wings3d.pun.pl www.motolipno.pun.pl www.elothfans.pun.pl www.easyplatoon.pun.pl