Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2014-10-07 17:37:55

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Polka na badaniach

Nasze rodaczki nie lubią się badać. Co piąta Polka nie robi żadnych badań, 40 proc. nie chodzi do ginekologa, a cytologię w ciągu ostatniego roku wykonało zaledwie 17 proc. kobiet w naszym kraju
Polki nie lubią się badać - tak przynajmniej wynika z ankiet, jakie na zlecenie grupy LuxMed wykonała firma 4P research mix. Tymczasem badanie krwi i zawartego w niej cukru, cholesterolu, a także wartość jej ciśnienia - o tym każda Polka (i każdy Polak) powinna pomyśleć przynajmniej raz w roku.

Zaczynamy od ogólnego badania lekarskiego, czyli wizyty u internisty. Lekarz nas obejrzy, osłucha, zmierzy ciśnienie i przy okazji da skierowanie na konieczne analizy. Ciśnienie tętnicze najlepiej mierzyć podczas każdej wizyty w gabinecie. Wartości ciśnienia wyrażone są w milimetrach słupa rtęci (mm Hg), a wynik zapisywany jest najczęściej w takiej postaci: 120/80 mm Hg. Pierwsza z podawanych wartości odpowiada ciśnieniu skurczowemu, druga rozkurczowemu. Za nadciśnienie uznaje się dziś wartości równe lub przekraczające 140mm Hg dla ciśnienia skurczowego lub przekraczające 90mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.

Badanie krwi

Krew trzeba zbadać raz w roku. Po 40. roku życia to wręcz obowiązek. Cena prywatnego badania to ok. 30zł. Zgłaszamy się na nie na czczo. Około pół godziny przed pobraniem krwi powinniśmy też unikać większego wysiłku - niespełnienie tych warunków może zafałszować wyniki badań. Z pobranej krwi można odczytać lipidogram, czyli określone stężenie cholesterolu i trójglicerydów. To ważne badanie szczególnie dla osób otyłych, palaczy, osób z nadciśnieniem i cukrzycą.

Cholesterol całkowity
Norma - poniżej 200 mg/dl
Trójglicerydy
Norma - poniżej 150 mg/dl (1,7 mmol/l)
Cholesterol LDL - zły cholesterol
Norma - poniżej 100 mg/dl (2,6 mmol/l)
Cholesterol HDL - dobry cholesterol
Norma dla kobiet - powyżej 50 mg/dl (1,3 mmol/l); dla mężczyzn - powyżej 40 mg/dl (1,0 mmol/l).

Zbadania krwi odczytywany jest też poziom cukru. Pamiętaj, że aż 2 mln Polaków cierpi z powodu cukrzycy. Wielu z nich (może również ty) nawet o tym nie wie. Krew do tego badania oddajemy na czczo lub w dowolnym momencie dnia. W zależności od tego wyniki odczytujemy następująco: krew pobrana na czczo - stężenie cukru:
poniżej 100 mg/dl (5,6 mmol/l) - wynik prawidłowy
100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) - wynik nieprawidłowy
126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub powyżej -cukrzyca (wynik musi zostać powtórzony dwa razy)
Krew pobrana w dowolnym momencie:
200 mg/dl (11,1 mmol/l) lub powyżej - cukrzyca (wynik musi zostać powtórzony dwa razy)
Krew pobrana dwie godziny po wypiciu roztworu 75 g glukozy (test obciążenia glukozą):
poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) -wynik prawidłowy
140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l) - nieprawidłowa tolerancja glukozy
200 mg/dl (11,1 mmol/l) lub powyżej - cukrzyca

Poziom poszczególnych składników krwi odpowie nam na pytanie, jak funkcjonują nasze narządy wewnętrzne.

Wątroba

AlAT i AspAT - enzymy wątrobowe - aminotransferaza alaninowa i asparaginianowa.
Norma - poniżej 40 IU/l
Powyżej normy - uszkodzenie wątroby przez np. wirusy, leki, alkohol, toksyny, zapalenie dróg żółciowych, uszkodzenie mięśni, np. na skutek stanu zapalnego lub działania niektórych leków.

Bilirubina
Norma -0,2-1,0 mg/dl (3,4-17 umol/l)
Powyżej normy - zastój żółci w drogach żółciowych na skutek zapalenia lub kamicy, choroby wątroby, zatrucie alkoholem, lekami, grzybami lub środkami chemicznymi.

Nerki

Gdy prosimy lekarza o skierowanie na ogólne badanie krwi, poprośmy również, by na skierowaniu zakreślił nam rubryczki kreatynina i mocznik. Znając stężenie kreatyniny, można obliczyć tzw. filtrację kłębuszkową (eGFR) będącą jednym z najlepszych wskaźników tego, jak pracują nasze nerki. Uważa się, że eGFR poniżej 60 ml/min jest sygnałem do alarmu, toteż osoby, u których taki wynik się pojawił, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje je na konsultację nefrologiczną.

Pierwsze badanie funkcjonowania nerek, które możemy wykonać, nie wymaga wizyty w gabinecie lekarskim. Zadajmy sobie sami proste pytanie: jak często musimy korzystać z toalety? Przeciętnie człowiek korzysta z toalety 3-5 razy dziennie. Gdy musimy to robić częściej, np. 8-10 razy, powinno to wzbudzić nasz niepokój.

Tarczyca

Na badanie hormonów tarczycy powinny przede wszystkim zgłosić się osoby z podejrzeniem niedoczynności tarczycy, czyli te, u których występują: zwiększona wrażliwość na zimno, apatia, spowolnienie ruchowe i umysłowe, sucha skóra, zaparcia, przybieranie na wadze, ochrypły głos, suche, łamliwe włosy.

A u kogo podejrzewamy nadczynność tarczycy? U ludzi, u których występują: zła tolerancja ciepła, wzmożona potliwość, nadmierne pobudzenie, nerwowość, bezsenność, ciepła, wilgotna skóra, biegunki, chudnięcie pomimo wzmożonego apetytu, cienkie włosy, zaburzenia rytmu serca.

Jeśli obserwujemy u siebie podobne objawy, poprośmy o skierowanie na badanie krwi, z którego zostanie ustalony poziom hormonów tarczycy.

Inne badania

Ogólne badanie moczu Badanie moczu to absolutne minimum, które każda z pań powinna zrobić raz do roku. Cena w prywatnym ośrodku to ok. 15 zł. Najlepiej jest wcześniej ustalić z lekarzem, w jaki sposób przygotować się do badań. Mocz najczęściej pobierany jest przy pierwszym porannym skorzystaniu z toalety, z tzw. środkowego strumienia. Czyli siusiamy według schematu: ubikacja, pojemniczek, ubikacja. Większość laboratoriów wydaje pojemniki do badań na mocz. Jeżeli nie, z pewnością dostaniemy je w aptece.

Rentgen klatki piersiowej pomaga wykryć stany zapalne, gruźlicę i zmiany nowotworowe. Badanie trwa chwilę i jest bezpieczne. Dawki promieniowania są bardzo małe. Koniecznie raz do roku powinny je zrobić kobiety, które palą papierosy. Należy wykonać dwa zdjęcia: przednio-tylne i boczne. Zdjęcia najlepiej pokazać onkologowi. Papierosy są także bezpośrednią przyczyną POChP -przewlekłej obturacyjnej choroby płuc -schorzenia, z powodu którego każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób, a 20 tys. zmuszone jest przejść na rentę.

źródło:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,1059 … niach.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#2 2014-10-08 07:32:03

aaancia

Administrator

Zarejestrowany: 2013-10-09
Posty: 1960

Re: Polka na badaniach

Wydaje mi się, że ta niechęć do wykonywania badań wynika raczej z tej całej procedury zmierzającej do ich wykonania, a nie z braku troski o własne zdrowie. Ale co zrobić trzeba jakoś sobie radzić


http://emotikona.pl/gify/pic/motylki.gifhttp://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gifhttp://emotikona.pl/gify/pic/motylki.gif

Offline

#3 2014-10-08 07:37:47

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: Polka na badaniach

no właśnie,bo gdyby to było cyklicznie, przymusowo dla wszystkich, do tego urlop oczywiście bezpłatny - ze 2 tyg. na ich robienie, to  hahhahaa....juz fajnie byloby robic sobie takie badania.....


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.goodmt2.pun.pl www.nowon.pun.pl www.plaboy.pun.pl www.medyk2004.pun.pl www.preity-zinta1.pun.pl