Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2013-12-16 14:38:02

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

rak piersi - wyprzedzić raka

Pokonaj strach i się przebadaj

Rak piersi może być tylko epizodem w naszym życiu. Nie musi nas wcale tego życia pozbawić. Jest tylko jeden warunek: trzeba go wykryć wcześnie. I dlatego warto badać piersi.
Katarzyna ma 54 lata. Od trzynastu systematycznie chodzi na badania mammograficzne.

- Po ostatnim zaproszono mnie na konsultacje do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Golęcinie – mówi szczecinianka - Coś z moją prawą piersią było nie tak. Ale ani ultrasonografia, ani pierwsza biopsja nie wykazały, że to nowotwór.

Lekarze zadecydowali jednak, że biopsję trzeba powtórzyć. Wynik był pozytywny.


- Poczułam się, jakby ktoś uderzył mnie w głowę. Szok! I zaraz myśli, że to niesprawiedliwe, że przecież o siebie dbałam, badałam się systematycznie… Strasznie się miotałam - wspomina Katarzyna. - A później dotarło do mnie: głupia, to właśnie dlatego masz szansę się wyleczyć. Starałam się nie poddawać i wierzyć, że to się dla mnie dobrze skończy.

Guz, a właściwie malutki niewyczuwalny nawet ręką guzek, usunięto szybko. Lekarze stwierdzili, że nie ma przerzutów i pierś ocalała.

- Jeszcze tylko radioterapia i wracam do pracy – mówi Katarzyna. Szczecinianka pracuje w biurze. Teraz obiecała sobie, że będzie wyganiać na badania wszystkie koleżanki z firmy. - Trochę dokucza mi ból po wycięciu węzłów chłonnych pod ręką, ale to przecież minie. Nie wiem, jak mam dziękować lekarzowi, który przed laty poradził mi, bym systematycznie robiła mammografię i cytologię.

Takie rady słyszy od swoich lekarzy większość pacjentek. Katarzyna była jednak jedną z tych, które ich posłuchały.

Sprawdź, jak należy badać swoje piersi!


Dr Małgorzata Foszczyńska-Kłoda, zachodniopomorski konsultant do spraw onkologii klinicznej i lekarz z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii podkreśla, że ogromnie ważne jest to, aby kobieta samodzielnie kontrolowała swoje piersi.

- Oprócz samobadania jest jeszcze badanie mammograficzne i ultrasonografia piersi. Warto, by kobiety korzystały z takich badań - zachęca dr Foszczyńska-Kłoda. - Powinno się je wykonywać w placówkach, które prowadzą ich dużo, bo wtedy w wykrywaniu nowotworu mają większe doświadczenie, a więc i wyniki są bardziej wiarygodne. Stuprocentowej pewności, że kobieta nie ma raka, żadne badania jednak nie dają. Gdy kobietę coś niepokoi, powinna przebadać się jeszcze raz.
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi … index.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#2 2013-12-16 16:37:51

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: rak piersi - wyprzedzić raka

Badaj się co miesiąc!

Dzięki samobadaniu zmiany w piersiach wykrywa aż 80 proc. kobiet. Jak się okazuje, ręka jest najczulszym i... najtańszym "instrumentem diagnostycznym". Każda z nas powinna badać piersi co miesiąc, w tym samym czasie, najlepiej około 7. dnia cyklu. Po menopauzie nadal badaj się raz w miesiącu, na przykład w pierwszą sobotę. Gdy zauważysz niepokojące cię zmiany, zgłoś się natychmiast do lekarza.

Przed lustrem

1. Unieś ręce do góry. Obserwuj, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry .

2. Przyjrzyj się swoim piersiom, opierając ręce na biodrach.

3. Kciukiem i palcem wskazującym ściśnij kolejno brodawki, sprawdzając, czy nie wydobywa się z nich płyn.

Na stojąco

1. Lewą rękę unieś do góry, a prawą badaj lewą pierś, lekko naciskając ją palcami. Zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Tak samo skontroluj prawą pierś.

Leżąc

1. Lewą rękę wsuń pod głowę. Palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak samo jak w pozycji stojącej. Powtórz to samo z prawą piersią.

2. Rękę ułóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych

Obserwuj uważnie

1. Czy ostatnio wielkość piersi zmieniła się znacząco?

2. Czy kiedy ruszasz ramionami, piersi nie zmieniają położenia lub zmieniają je niesymetrycznie?

3. Czy podczas samobadania piersi wyczuwasz pojedyncze guzki lub zgrubienia?

4. Czy przy nacisku lub nawet bez nacisku z jednej brodawki

wydostaje się płyn?

5. Czy obserwujesz wciągnięcie brodawki lub zmiany w wyglądzie skóry na piersi?

Nawet jedna odpowiedź "tak" może być oznaką zmian. Wtedy należy natychmiast udać się do ginekologa.
Szczególnie bacznie powinnaś obserwować swoje piersi, jeśli:

- pierwszą miesiączkę miałaś przed 11. rokiem życia;

- ostatnia nieregularna miesiączka wystąpiła po 52. roku życia;

- jesteś bezdzietna lub swoje pierwsze dziecko urodziłaś po 35. roku życia;

- masz nadwagę (indeks masy ciała BMI 30 i więcej);

- podczas mammografii zdiagnozowano u ciebie mastopatię lub mikrozwapnienia

- chorowałaś już na złośliwy rodzaj nowotworu;

- przez wiele lat przyjmowałaś hormony ;

- w twojej rodzinie ze strony matki wystąpiły przypadki raka piersi .

Czuły mammograf

- Mammografia polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rentgenowskich. Piersi układa się na specjalnej płycie i dociska drugą płytą (nie jest to przyjemne uczucie, ale niepotrzebne jest znieczulenie).

- Badaną pierś ustawia się następnie w płaszczyźnie ukośnej i prześwietla. Wynik badania otrzymuje się w postaci zdjęcia na kliszy. Tradycyjna mammografia pozwala na wykrycie guzków już o średnicy 3 mm. Trzeba jednak pamiętać, że mammografia jest bardziej wiarygodna w przypadku kobiet po 35. roku życia, natomiast piersi młodszych kobiet mają inną strukturę i dokładniejszym badaniem jest USG .

- Mammografami cyfrowymi dysponuje kilka ośrodków medycznych w Polsce (np. Centrum Onkologii w Warszawie). Jeśli lekarz posługuje się takim urządzeniem, obraz pojawia się nie na kliszy, a na monitorze. Można go powiększać, oglądać pod różnymi kątami, porównać z wynikami poprzednich badań tego typu (obraz zostaje w pamięci komputera). Mammografia cyfrowa jest bardzo precyzyjna - wykrywa ogniska choroby wielkości około 1 mm.

Wygodnie znaczy zdrowo

Umiejętnie dobrany biustonosz nie tylko poprawia wygląd piersi, chroniąc je przed opadaniem, ale też "dba" o zdrowie naszego kręgosłupa. Jest to ważne szczególnie przy wydatnym biuście. Kobieta, która jest tak obdarzona przez naturę, odruchowo pochyla się do przodu, co wpływa niekorzystnie na postawę. Jeśli nie nosimy stanika, zwłaszcza w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych, więzadła podtrzymujące piersi rozciągają się niepotrzebnie. Przed zakupem nowego biustonosza przygotuj się starannie! Zmierz dokładnie obwód pod biustem, a także obwód biustu w jego najszerszym miejscu. Różnica między pomiarami wyznaczy wielkość miseczki. Jeśli nie przekracza ona 12 cm, nosimy miseczkę A, 15 cm - miseczkę B, 18 cm - C, a 21 cm - D.

Biust idealny

O jego urodzie decyduje objętość, symetria, ułożenie, jędrność oraz kolor i wielkość brodawek.

- Nie ma kobiet o identycznych piersiach, ponieważ możliwość kombinacji tych elementów jest nieskończona. Co kilka, kilkanaście lat zmienia się też moda na biusty - raz na topie są obfite, jak u Pameli Anderson, a raz płaskie, jak u słynnej niegdyś modelki Twiggy.

- Czy jednak istnieje ideał piękna w tej dziedzinie? Okazuje się, że tak. Naukowcy analizujący klasyczne rzeźby greckie ustalili, że biust wzorcowy ma kształt jabłka , przylega do klatki piersiowej między 3. a 5. żebrem, pierś ma średnicę 9-12 cm i waży od 150 do 250 g. Miejsce brodawki powinno wyznaczać przecięcie się dwóch linii: jedna biegnie od środka obojczyka pionowo w dół, a druga prowadzi od stawu ramiennego do dolnej krawędzi mostka.

- Średnica wzorcowej otoczki brodawki nie powinna przekraczać 4 cm.

cd na stronie: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,1059 … .html?as=2


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.a300.pun.pl www.narutoforum.pun.pl www.vregimentironforge.pun.pl www.progta.pun.pl www.vanilla.pun.pl